Tenisový loket už dávno způsobuje spíše dlouhodobé přetěžování svalů předloktí při psaní na klávesnici, klikání na myš nebo třeba držení mobilu (při poloze vleže na zádech).
Taky ale sekání sekyrou, šroubování, natírání, golf a samozřejmě i tenis – tyhle bolesti pak jsou často akutní a věnuji se jim na konci článku.
Při vlastním nedávném dotazníkovém průzkumu jsem zjistila, že skoro pětinu kancelářských žen občas bolívá předloktí a zevní strana lokte.
Týká se vás taky? Zmáčkněte si prsty zevní stranu předloktí kousek pod loktem. Cítíte bolest?
Sami si ho jednou rukou nalepit asi nezvládnete, ale pokud máte někoho šikovného tak to můžete zkusit. Důležité – kůži před lepením odmastěte (dezinfekcí, alkoholem..), aby vám tejp déle držel. Odměřte si potřebnou délku tejpu – od zápěstí po loket, počítejte s tím, že se tejp natáhne. Okraje tejpu zastřihněte dokulata.
V oblasti zápěstí tejp nalepte bez tahu, na předloktí pásku mírně natáhněte, veďte k lokti (dobré je si na něm předem udělat značku) a přetáhněte přes loket. Ukotvení na paži je už opět bez tahu. Nalepenou pásku rukou několikrát pořádně přejeďte, aby dobře přilnula. Tejp vám má být příjemný, nesmí vás dráždit, překážet, rozčilovat.
Ten si pořídíte spíše po celodenním šroubování nábytku z IKEA 🙂 . Je čerstvě vzniklý, hooodně bolestivý, radši s ním ani nebudete hýbat.
Je pak třeba úplný klid, ruku nepřetěžovat, pořídit si ortézu, loket chladit, mazat třeba Veralem, brát analgetika.
Eventuálně přidat homeopatika. Zkusit můžete Apis mellifica 30CH (zvlášť pokud máte loket oteklý a pomáhá vám ledování), Bryonia 9CH (hlavně pokud s loktem pro bolest ani nehnete), Arnica montana 9CH (pokud cítíte namožené svaly), Rhus toxicodendron 9CH (pokud bolí začátek pohybu, ale bolesti se postupným pohybem mírně zlepší).
Dávkuje se 5 kuliček 2x denně a léky můžete klidně zkombinovat, pokud máte pocit, že jste se poznali třeba ve dvou charakteristikách. Můžete taky dát 10 kuliček do půllitrové láhve, nechat rozpustit a během dne po protřepání upíjet.
Ten vaše potíže buď pořeší sám, nebo vás odešle ke specialistovi.
To bude nejčastěji asi rehabilitační doktor, který vám doporučí to samé, co já výše, plus nějakou fyzikální léčbu (třeba laser, nebo ultrazvuk nebo magnety). Fyzioterapeutky vám ukážou jak, si svaly pořádně protáhnout, ošetří vám bolestivé body ve svalech celé paže a ramene, doporučí nějaké další cviky třeba podle toho, jak máte postavená ramena.
U ortopeda by vás nejspíš čekal obstřik bolavého místa léky proti bolesti a kortikoidy.
Tipla bych si, že ne 🙂 Proč? Protože krom perfektní pozátěžové regenerace, mají taky správnou techniku úchopu rakety a odpalu míčku. Pokud by neměli dokonalou techniku hry, s takovou tréninkovou a zápasovou zátěží, by nebyli na vrcholu 🙂
Takže tip na závěr – pokud máte tenisový loket opakovaně z tenisu, zkuste si najít dobrého trenéra, se kterým vyladíte svou techniku hry.
Podobným problémem jako tenisový loket, jen v jiné lokalizaci, je patní ostruha. Článek jak na tohohle prevíta, najdete tady: Bolest na každém kroku? Možná máte patní ostruhu!